Belka
Piątek, 2 Czerwca 2023   imieniny: Marianna, Marzena, Erazm
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Zakończenie projektu „Nasza gmina- wspólna sprawa”

Data publikacji: 2018-01-15, Data modyfikacji: 2018-01-16
A A AWydrukDrukuj  
 
Zakończenie projektu „Nasza gmina- wspólna sprawa”

Dobiegł końca projekt „Nasza gmina- wspólna sprawa”, zrealizowany przez Fundację Wsparcia Rolnika POLSKA ZIEMIA. Przedsięwzięcie było skierowane do młodych mieszkańców obszarów wiejskich i trwało od maja do grudnia 2017 roku.

Głównym celem projektu była aktywizacja młodzieży do działań na rzecz społeczności lokalnej gminy Stromiec. Pomysł na realizacje projektu narodził się z potrzeby wprowadzenia w edukacji nastolatków kształcenia praktycznego, dotyczącego samodzielnego podejmowania inicjatyw społecznych i obywatelskich.

Młodzież, która uczestniczyła w projekcie, utworzyła grupę wolontariuszy, by wspólnie poruszyć ważne sprawy społeczności lokalnej, takie jak niepełnosprawność, starość, bieda, czy bezrobocie.

Uczestnicy nauczyli się podejmowania decyzji, kreatywności, rozwiązywania problemów oraz działania w zespole, dowiedzieli się jak mądrze i racjonalnie gospodarować wolnym czasem, a przede wszystkim podnieśli kompetencje obywatelskie.

 

Młodzież biorąca udział w projekcie przeszła szkolenie w zakresie:

- poznaję wolontariat, na którym uczestnicy projektu poznali prawa i obowiązki wolontariusza, obowiązujące przepisy prawne dotyczące wolontariatu oraz specyfikę pracy wolontarystycznej.

- opieka nad osobami niepełnosprawnymi- zajęcia te odbyły się w formie warsztatowej, dzięki czemu uczestnicy mogli lepiej zrozumieć specyfikę pracy z osobą niepełnosprawną.

- udzielanie pierwszej pomocy, poprowadzone przez doświadczonego ratownika medycznego Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

- zdrowy styl życia, które dostarczyły uczestnikom wiele fachowej wiedzy na temat zdrowego odżywiania oraz wpływu środków uzależniających na organizm człowieka.

- zajęcia rękodzielnicze, które miały na celu pobudzanie inicjatywy twórczej wolontariuszy, rozwój ich wyobraźni, pomysłowości, zachęcanie do podejmowania nowych zadań.

- gry i zabawy z najmłodszymi, które przygotowały młodzież do zajęć, zrealizowanych z dziećmi podczas półkolonii „Zielone wakacje”.W ramach projektu „Nasza gmina- wspólna sprawa”, odbyły się:

- piknik rodzinny dla mieszkańców gminy Stromiec „Zdrowo i aktywnie”, na którym zostało przygotowane stanowisko ze zdrową żywnością, animacje sportowe oraz malowanie twarzy w fantazyjne wzory dla najmłodszych.

- półkolonia „Zielone wakacje” dla najmłodszych mieszkańców wsi- w ramach której odbyła się m.in. wycieczka do Magicznych Ogrodów oraz do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

- Bożonarodzeniowy kiermasz świąteczny, zorganizowany w Publicznej Szkole Podstawowej w Stromcu, na którym można było kupić stroiki na świąteczny stół, ozdoby choinkowe oraz kartki z życzeniami wykonane przez wolontariuszy projektu.

- spotkania „Pomocna dłoń” z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu, na których nie brakowało gier i zabaw pobudzających myślenie, zajęć rękodzielniczych, kulinarnych, a dla mniej sprawnych mieszkańców odbywały się zajęcia czytelnicze, pobudzające wyobraźnię.


Dzięki powyższym działaniom, młodzież włączyła się w partycypację w sprawy publiczne na terenie swojej społeczności.

Projekt dofinansowany był ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Społecznych (FIO).

Sylwia Charzewska, Źródło artykułu: www.wsparcierolnika.pl, Autor zdjęć: K. Sekulska
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat białobrzeski – siedziba powiatu miesići się w mieście Białobrzegi. Powiat południowego Mazowsza, obejmujący zasięgiem miasto i gminę Białobrzegi stanowiące siedzibę powiatu, miasto i gminę Wyśmierzyce oraz gminy: Promna, Radzanów, Stara Błotnica i Stromiec. Powiat położony w Dolinie Pilicy, która została zatwierdzona jako Strefa Krajobrazu Chronionego - "Dolina Pilicy i Drzewiczki" i stanowi ona doskonałe miejsce wypoczynku mieszkańców aglomeracji warszawskiej.

  Powiat poszczycić się może doskonale rozwinięta gospodarką – na jego terenie działa wiele przedsiębiorstw i wytwórni, w tym ceniona wytwórnia napojów „Zbyszko”, czy znany producent obuwia – firma Stanley.

  Powiat położony jest na trasie drogi ekspresowej nr 7.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola